Herzog, Karl

Date of birth:
July 6th, 1906 (Nuremberg/Bavaria, Germany)
Date of death:
January 25th, 1998 (Munich/Bavaria, Germany)
Nationality:
German (1933-1945, German Reich)

Biography

Karl Herzog was in a row the commander of 3.(motorisiert) / Pionier-Bataillon 27, 3.(Panzer) / Panzer-Pionier-Bataillon 27 (both between 1938 and 1942), Füsilier-Pionier-Bataillon 42 (1942), Pionier-Bataillon 48 (motorisiert) (from 1942 till 1944 with the rank of Major), Pionier-Bataillon 617 (1944), Sturm-Pionier-Regiment Herzog (1944), Sturm-Pionier-Brigade 627 (from 1944 till 1945 with the rank of Oberstleutnant). Hij was Soviet Prisoner-of-War from May 1945 till October 1955. From 16th August 1957 until 30th September 1966, Karl Herzog served with the Bundeswehr, where he finally reached the rank of Generalmajor.

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Hauptmann (Captain)
Unit:
Kompaniechef 3. (motorisiert) / Pionier-Bataillon 27
Awarded on:
October 5th, 1939
Eisernes Kreuz 2. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Hauptmann (Captain)
Unit:
Kompaniechef 3. (motorisiert) / Pionier-Bataillon 27
Awarded on:
June 18th, 1940
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Hauptmann (Captain)
Unit:
3. / Panzer-Pionier-Bataillon 27
Awarded on:
May 18th, 1942
Deutsches Kreuz in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
November 17th, 1942
Medaille
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Major
Unit:
Kommandeur Pionier-Bataillon 48 (motorisiert)
Awarded on:
August 21st, 1943
Nahkampfspange in Bronze
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
May 5th, 1944
Ehrenblattspange des Heeres und Waffen-SS
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
May 15th, 1944
Ordinul Corona Romaneii Knight
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
June 25th, 1944
Verwundetenabzeichen 1939 in Schwarz
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberstleutnant
Unit:
Kommandeur Heeres Sturm-Pionier-Brigade 627 (motorisiert)
Awarded on:
April 17th, 1945
Action:
for operations on 18th January 1945.
Details:
Simultaneously promoted to Oberst.
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes

Sources

  • Photo 1: Norbert Beyerlein
  • Photo: Norbert Beyerlein
  • - Die Ordensträger der Deutschen Wehrmacht (CD), VMD-Verlag GmbH, Osnabrück, 2002
    - Fellgiebel W.P., Elite of the Third Reich, The recipients of the Knight's Cross of the Iron Cross 1939-1945: A Reference, Helion & Company Limited, Solihull, 2003, ISBN 1-874622-46-9
    - Patzwall K., Scherzer V., Das Deutsche Kreuz 1941-1945, Geschichte und Inhaber Band II, Verlag Klaus D. Patzwall, Norderstedt, 2001, ISBN 3-931533-45-X
    - Karl Herzog

Photo