On a journey of discovery to historical sites? Download the TracesOfWar app directly on Google Play or the Apple App Store.

MacKenzie, Angus Alexander

    Date of birth:
    January 9th, 1905 (Kingston, Jamaica)
    Date of death:
    1975 (Menorca, Spain)
    Nationality:
    British (1801-present, Kingdom)

    Biography

    Military career:

    25 September 1934: Lieutenant
    23 September 1941: Lieutenant Commander
    ?: Acting Commander
    9 January 1950: Retired from the Royal Navy

    Do you have more information about this person? Inform us!

    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Lieutenant
    Awarded on:
    August 27th, 1940
    Mentioned in Dispatches
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Lieutenant
    Awarded on:
    January 1st, 1941
    Mentioned in Dispatches
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Lieutenant Commander
    Unit:
    H.M.S. Vimiera (L29), Royal Navy
    Awarded on:
    October 28th, 1941
    Mentioned in Dispatches
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Lieutenant Commander
    Awarded on:
    October 15th, 1943
    Royal Naval Reserve Officers Decoration (RD)
    Awarded on:
    1962
    For “Putting Japanese shipping on its feet”.
    Zuiho sho (Order of the Sacred Treasure)
    Awarded on:
    June 14th, 1975
    For helping British Subjects who found themselves in trouble, and handling passport renewals by British residents in Menorca as Honorary British Consul.
    Member of the Order of the British Empire (MBE)

    Sources

    Photo