TracesOfWar needs your help! Every euro, pound or dollar you contribute greatly supports the continuation of this website. Go to stiwot.nl and donate!

Dowse, John Cecil Alexander

Date of birth:
November 11th, 1891 (Glenageary, Co Dublin, Ireland)
Date of death:
August 16th, 1964 (Milbank, London)
Service number:
8626
Nationality:
British (1801-present, Kingdom)

Biography

1914: RAMC
5 August 1914: Lieutenant
1 April 1915: Captain
5 August 1926: Major
21 October 1941: Colonel
8 May 1944: Acting Major General
8 mei 1945: Temp. Major General

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Captain
Awarded on:
January 1916
Military Cross (MC)
Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Captain
Awarded on:
January 1916
Mentioned in Despatches
Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Captain
Awarded on:
January 10th, 1917
Mentioned in Despatches
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Captain
Awarded on:
January 11th, 1919
"He was in charge of stretcher-bearers during very heavy fighting lasting for two days, and repeatedly went forward to satisfy himself that the R.A.P. were being kept clear. On many occasions he himself led forward stretcher squads under very heavy fire. He invariably displayed great gallantry, and afforded a magnificent example to all ranks working under him."

As bar
Military Cross (MC)
For services as Assistant Director of Army Medical Services.
Period:
Second World War (1939-1945)
Unit:
War Office, British Government
Awarded on:
January 1st, 1942
Commander of the Order of the British Empire (CBE)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Major-General
Awarded on:
June 13th, 1946
Companion of The Most Honourable Order of the Bath (CB)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Major-General
Awarded on:
January 3rd, 1947
Commander to the Venerable Order of Saint John (CStJ)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Major-General
Awarded on:
November 19th, 1948
Basilikon Tagma toy Phoinikos - Grand Commander
Rank:
Major-General
Awarded on:
July 16th, 1953
Commander of The Most Honourable Order of the Bath (KCB/DCB)

Sources

Photo