On a journey of discovery to historical sites? Download the TracesOfWar app directly on Google Play or the Apple App Store.

Neveux, Jean Paul Lucien

Date of birth:
August 2nd, 1919 (Soisy sur Seine, France)
Date of death:
April 4th, 1998 (Abbaye de Citeaux, France)
Nationality:
French (1870-present, Republic)

Biography

Promotions:
22.09.1939: sous-lieutenant
22.08.1941: lieutenant
15.10.1942: Oberleutnant
01.09.1944: Waffen-Obersturmführer der SS

Military career:
1937-39 : Military Academy of Saint Cyr - Promotion ''Marne et Verdun''
1939 : sous-lieutenant (lieutenant) serving in the 12th Regiment de Dragons
January-June 1940 : platoon leader in the motorcycle platoon of the 12th Regiment de Dragons
October 1940 : volunteer to join the 4th Regiment de Spahis tunisiens at the Palestinian border
1941 : take part of the fightings in Syria
August 1941 : return in France
January 1942 : posted in Bishera - Tunesia
8th August 1942 : join the Legion Tricolore in Guéret - France
12th October 1942 : enter the LVF
15th December 1942 : arrival on the Eastern Front as platoon leader of the I.Zug 11.Kie - IR 638 - LVF
28th January 1943 - 16th February 1944 : commander of the 11.Kie - IR 638 - LVF
16th February 1944 : WIA (leg) in an ambush with soviet partisan - evacuated
February - September 1944 : military Hospital
01st September 1944 entre the Waffen SS as Waffen Obersturmführer
End 1944 : join the Franz. SS-Gren. Ausbildung und Ersatz Bataillon - 33.SS Div. Charlemagne in Greifenberg
May 1945 : in Bad Reichenhall disapear to avoid captivity and trial
1947 : recognised and arrested,
December 1948 : sentenced to jail by the Court of Justice in Toulouse
1949 : pardoned, entered the religious trappist congregation in Citeaux.

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Sous-Lieutenant (Second Lieutenant)
Unit:
12 e Régiment de Dragons, 2e brigade de Dragons Portés de Réserve Générale, 2e Division Légère Mécanique, Armée de terre
Awarded on:
June 1940
Awarded for:
Operation Fall Gelb
2 citations:
1 silver star (Division level)
1 vermeil star (Army Corps level)
Croix de Guerre (1939-1945)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Sous-Lieutenant (Second Lieutenant)
Unit:
4e régiment de spahis tunisiens, Armée d'Afrique
Awarded on:
August 1941
2 citations:
1 vermeil star (Army Corps level)
1 bronze palm (Army level)

1 palm and 1 star
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant (1st Lieutenant)
Unit:
Chef 11./ Infanterie-Regiment 638, Légion des Volontaires Français (LVF)
Awarded on:
February 16th, 1944
WIA to the upper leg
Verwundetenabzeichen 1939 in Schwarz
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant (1st Lieutenant)
Unit:
11. Kompanie, Infanterie-Regiment 638, Légion des Volontaires Français (LVF)
Awarded on:
February 1944
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Sous-Lieutenant (Second Lieutenant)
with clasp 'Syrie'
Médaille Coloniale
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Sous-Lieutenant (Second Lieutenant)
Awarded on:
1941
Period:
Second World War (1939-1945)
2 citations
Croix de Guerre L.V. F. (Vichy)

Sources

  • - Waffen-SS Francais volume 2, Grégory Bouysse

Photos