The website has become even bigger and better! WW2Awards.com has been fully merged with TracesOfWar.com. From now on, the sections Persons and Awards are available. Much more information in a larger jacket

Kamecke, Hans

Date of birth:
August 18th, 1890 (Halberstadt/Saxony, Germany)
Date of death:
October 16th, 1943 (Lazerett near Kolpen, Russia)
Nationality:
German (1933-1945, German Reich)

Biography

Career and promotions:
1902: Kadett, Potsdam and Lichterfelde;
22nd March 1909: Fähnrich, Infanterie-Regiment 26 Fürst Leopold von Anhalt-Dessau;
20th February 1910: Leutnant, Zugführer Infanterie-Regiment 26;
18th October 1915: Oberleutnant, Kompanieführer Infanterie-Regiment 26;
1917: Ausbildungs-Offizier, Offiziers-Aspiranten-Kurse, België;
18th October 1918: Hauptmann;
1919: Kompaniechef, Zeit-Freiwilligen-Regiment;
1920 transfer to the Polizei as Polizei-Hauptmann (with working from 20th February 1910), Sicherheits-Polizei, Berlin;
4th April 1928: Polizei-Major;
1st June 1929: Bereitschaftsführer Rev. Stellvertreter Berlin;
November 1932: Lehrer Polizeischule Brandenburg;
1934: Landespolizei;
1st April 1935: Polizei-Oberstleutnant, Abteilungskommandeur, Wetzlar;
June 1935: Ministerium des Inneren;
1st October 1935: Oberstleutnant (working order form 1st April 1935), Bataillons-Kommandeur Infanterie-Regiment 36, Giessen and Worms;
1st October 1936: Bataillons-Kommandeur III. / Infanterie-Regiment 115, Worms;
1st October 1937: Oberst;
10th November 1938: Kommandeur Grenz-Infanterie-Regiment 124, Trier;
October 1941: Sick bay, Führer-Reserve OKH;
1st November 1941: Generalmajor, Divisionsführer-Lehrgang;
22nd December 1941: Kommandeur 137.Infanterie-Division;
February 1942: severe head injury, Lazerett;
15th May 1942: Führerreserve, OKH;
1st June 1942: Kommandeur 137.Infanterie-Division;
1st January 1943: Generalleutnant;
15th October 1943: severely wounded at Kolpen, Rusland;
16th October 1943: Lazerett near Kolpen, passed away.

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberst
Unit:
Kommandeur Grenz-Infanterie-Regiment 124
Awarded on:
January 23rd, 1940
1939 Spange zum Eisernen Kreuzes 2er Klasse 1914
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberst
Unit:
Kommandeur Grenz-Infanterie-Regiment 124
Awarded on:
June 11th, 1940
1939 Spange zum Eisernen Kreuzes 1er Klasse 1914
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberst
Unit:
Kommandeur Infanterie-Regiment 124
Awarded on:
October 21st, 1941
Voenen Orden
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Generalmajor
Unit:
Divisions-Führerlehrgang
Awarded on:
November 25th, 1941
Ordinul Steaua Romaniei 1st Class
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Generalmajor
Unit:
Divisions-Führerlehrgang
Awarded on:
December 1st, 1941
Deutsches Kreuz in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Generalmajor
Unit:
Kommandeur 137.Infanterie-Division
Awarded on:
March 17th, 1942
Verwundetenabzeichen 1939 in Schwarz
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Generalmajor
Unit:
Kommandeur 137.Infanterie-Division
Awarded on:
July 18th, 1942
Medaille
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Generalleutnant
Unit:
Kommandeur 137.Infanterie-Division
Awarded on:
October 27th, 1943
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes

Sources

  • Photo 1: Norbert Beyerlein
  • Photo: Beyerlein sammlung
  • - Die Ordensträger der Deutschen Wehrmacht (CD), VMD-Verlag GmbH, Osnabrück, 2002
    - Fellgiebel W.P., Elite of the Third Reich, The recipients of the Knight's Cross of the Iron Cross 1939-1945: A Reference, Helion & Company Limited, Solihull, 2003, ISBN 1-874622-46-9
    - Patzwall K., Scherzer V., Das Deutsche Kreuz 1941-1945, Geschichte und Inhaber Band II, Verlag Klaus D. Patzwall, Norderstedt, 2001, ISBN 3-931533-45-X
    - Personnel file through Beyerlein sammlung

Photo