TracesOfWar needs your help! We miss photos of important sights in the Netherlands, Belgium, France and Germany. Submit your photos to input@tracesofwar.com and it will be published!

Ableiter, Walter (Grenadier-Regiment 396)

Date of birth:
January 22nd, 1922 (Ludwigsburg, Baden-Württemberg, Germany)
Date of death:
June 22nd, 1993 (Bad Wildbad, Calw, Baden-Württemberg, Germany)
Nationality:
German (1933-1945, Third Reich)

Biography

Oberleutnant and Chef 2./ Grenadier Regiment 396 - 216. Infanterie Division - Eastern Front

Career:
22.06.1940: enlisted in the Heer - Infanterie Ersatz Bataillon 59 - Olmütz/Olomouc
End 1940: 5./ Inf.Reg.460 - 260.ID
05.1941: sent to the Infanterie-Schule - Döberitz as Offizier-Anwärter
08.08.1941: promoted to Leutnant
09.1941: Eastern Front as Zugführer in the 3./ Inf.Rgt. 413 - 206.ID
End 1941: defense of Rzhev, Volga River, North of Moscow
13.03.1942: WIA for the second time and sent to the Reserve Lazarett in Brunzlau
04.04.1942: sent on leave
25.04.1942: Eastern Front as Zugführer in the 3./ Inf.Rgt. 413 - 206.ID
15.06.1942: Kompanie-Führers Lehrgang - Infanterie Ersatz Bataillon 151 - Germany
09.1942: appointed Führer 2./ Infanterie Regiment 396 - 216. Infanterie Division - Rzhev Salient
01.01.1943: promoted to Oberleutnant
03.1943: evacuation of the Rzhev Salient
07.1943: Battle of Kursk,
14.10.1943: severely WIA by woundshot to the chest during the withdrawal of the Dnjepr River and evacuated to a Lazarett
10.12.1943: returned to the 2./ Infanterie Regiment 396 - Divisional Group 216
10.01.1944: officialy presented with the DKiG
10.04.1944: evacuated for vision problems caused by a concussion suffered from an exploding shell
06.07.1944: discharged and assigned to Grenadier Ersatz Bataillon 396 - Nordheim
14.01.1945: appointed to the Grenadier Ersatz und Ausbildungs Bataillon 398 - Goslar
28.02.1945: Chef, Marsch Kompanie XI/272/4 - 272. Volks-Grenadier Division
10.03.1945: Feld-Ersatz Bataillon 272 - 272. VGD - Remagen bridgehead
15.03.1945: assigned to the Füsilier Kompanie 272 - 272. VGD
17.03.1945: departure from Hanroth to Solscheid (15km) to defend the village located 1km south-west of Niederbreitbach , on the eastern bank of the Wied River
18.03.1945: failed defense due to hasty US attack on Solscheid and Langscheid the 17.03 at 13h45
18.-22.03.1945: sent to Ehlscheid to prepare new defensive positions
25.03.1945: defense of Bonefeld and counter-attack with remnants of the Grenadier Regiment 981 - 272. VGD and surrendered ivo Wilhelmsruh's Forester Lodge located 300m southeast of Bonefeld.
26.03.1945: US POW

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant (1st Lieutenant)
Unit:
Chef, 2./ Grenadier-Regiment 396, 216.Infanterie-Division
Awarded on:
January 10th, 1944
Deutsches Kreuz in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Leutnant (2nd Lieutenant)
Unit:
Chef, 3./ Infanterie Regiment 413, 206. Infanterie Division
Awarded on:
March 5th, 1942
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Leutnant (2nd Lieutenant)
Unit:
Chef, 3./ Infanterie Regiment 413, 206. Infanterie Division
Awarded on:
March 5th, 1942
Eisernes Kreuz 2. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Leutnant (2nd Lieutenant)
Unit:
Zugführer, 3./ Infanterie Regiment 413, 206. Infanterie Division
Awarded on:
1942
Medaille
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Leutnant (2nd Lieutenant)
Unit:
Chef, 3./ Infanterie Regiment 413, 206. Infanterie Division
Awarded on:
January 1942
WIA 00.01.1942 + 13.03.1942
Verwundetenabzeichen 1939 in Schwarz
Period:
Second World War (1939-1945)
Unit:
Mitglied des Landtags von Baden-Württemberg
Awarded on:
1977
Verdienstorden des Landes Baden-Württemberg
Period:
Second World War (1939-1945)
Unit:
1. Stellvertreter des Bürgermeisters - Gemeinderat von Wildbad
Awarded on:
1989
Verdienstkreuz 1. Klasse des Verdienstordens der Bundesrepublik Deutschland
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant (1st Lieutenant)
Unit:
Führer, 2./ Infanterie Regiment 396, 216. Infanterie Division
Awarded on:
October 1943
WIA 00.01.1942 + 13.03.1942 + 14.10.1943 + 10.04.1944
Verwundetenabzeichen 1939 in Silber

Sources

Photo