Naujoks, Fritz

Date of birth:
May 18th, 1908 (Jodlauken/Eastprussia, Germany)
Nationality:
German (1933-1945, German Reich)

Biography

Promotions:
April 1st, 1935: Leutnant;
October 1st, 1938: Oberleutnant;
February 1st, 1942: Hauptmann;
May 1st, 1943: Major (RDA: -39a-).

Career:
October 10th, 1928: in service;
?: 1. Kompanie, Infanterie-Regiment 70;
1943: Kommandeur, I. Bataillon, Infanterie-Regiment 70;
1944: Kommandeur Grendier-Ersatz-Bataillon 487;
October 15th, 1944: stellvertretender Führer, Grenadier-Regiment 133;
December 15th, 1944: m.d.F.b., Grenadier-Regiment 133;
March 3rd, 1945: Führerreserve OKH.

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant (1st Lieutenant)
Unit:
1. Kompanie, I. Bataillon, Infanterie-Regiment 70, 111. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
October 24th, 1939
Eisernes Kreuz 2. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant (1st Lieutenant)
Unit:
1. Kompanie, I. Bataillon, Infanterie-Regiment 70, 111. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
March 20th, 1940
Deutsches Schutzwall-Ehrenzeichen
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant (1st Lieutenant)
Unit:
1. Kompanie, I. Bataillon, Infanterie-Regiment 70, 111. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
September 15th, 1940
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant (1st Lieutenant)
Unit:
1. Kompanie, I. Bataillon, Infanterie-Regiment 70, 111. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
August 3rd, 1941
Infanterie-Sturmabzeichen
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant (1st Lieutenant)
Unit:
1. Kompanie, I. Bataillon, Infanterie-Regiment 70, 111. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
February 28th, 1942
Details:
According to the Karteikarte, the awarding took place on March 9th, 1942.
Deutsches Kreuz in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Hauptmann (Captain)
Unit:
1. Kompanie, I. Bataillon, Infanterie-Regiment 70, 111. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
August 15th, 1942
Medaille
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Major
Unit:
Kommandeur, I. Bataillon, Infanterie-Regiment 70, 111. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
November 11th, 1943
Verwundetenabzeichen 1939 in Silber

Sources