The website has become even bigger and better! WW2Awards.com has been fully merged with TracesOfWar.com. From now on, the sections Persons and Awards are available. Much more information in a larger jacket

Mühlenkamp, Johannes-Rudolf

    Date of birth:
    October 9th, 1910 (Metz-Montigy/Lorraine, Germany)
    Date of death:
    September 23rd, 1986 (Langelsheim/Lower Saxony, Germany)
    Nationality:
    German (1933-1945, German Reich)

    Biography

    Johannes-Rudolf Mühlenkamp was born on 9th October 1910 in Metz. He entered the NSDAP with number 2 800 042 in 1933 and the SS in April of that year with the number 86 065. At first he was placed with the 4.SS-Standarte "Schleswig Holstein". In September 1934 he was shipped to the SS-Standarte "Germania". His training he received with the SS-Junkerschule at Braunschweig. In April and May 1936 he received some military training with the Kradschützen-Bataillon 2 in the German Heer and was transferred to the SS-Standarte "Germania" again in the spring of 1938 as commander of the 15.Kompanie. With this he entered the Polish Campaign in September 1939. The fightings in the west in June 1940 he took part in the SS-Verfügungsdivision and subsequently became Kommandeur of the Aufklärungs-Abteilung within the SS-Division "Das Reich". With this unit Mühlenkamp took part in the campaign in the Balkan and from June 1941 in the war against the Soviet Union. He was severely wounded in October 1941. Not before the beginning of 1942 he was sufficently recovered and in June he took over command of the SS-Panzer-Abteilung 5. He received the command of the SS-Panzer-Regiment 5 in March 1944 and on 6th August 1944 the command of the 5.SS-Panzer-Division "Wiking". Johannes Mühlenkamp became Inspekteur der Panzertruppen der Waffen-SS in October 1944 and commanded the 32.SS-Panzergrenadier-Division from February 1945 until he was wounded again in March. He died on 23rd September 1986. Mühlenkamps lies buried at Bredelem near Goslar, Germany.

    Promotions:
    1st Oktober 1934: SS-Mann;
    5th April 1936: SS-Hauptscharführer;
    20th April 1936: SS-Untersturmführer;
    9th November 1937: SS-Obersturmführer;
    30th June 1939: SS-Hauptsturmführer;
    30th January 1942: SS-Sturmbannführer der Waffen-SS;
    30th January 1943: SS-Obersturmbannführer der Waffen-SS;
    20th April 1944: SS-Standartenführer der Waffen-SS.

    Do you have more information about this person? Inform us!

    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    SS-Hauptsturmführer (Captain)
    Unit:
    Chef 15./SS-Standarte "Germania"
    Awarded on:
    October 3rd, 1939
    Eisernes Kreuz 2. Klasse
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    SS-Hauptsturmführer (Captain)
    Unit:
    Chef 15./SS-Standarte "Germania"
    Awarded on:
    November 11th, 1939
    Eisernes Kreuz 1. Klasse
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    SS-Hauptsturmführer (Captain)
    Unit:
    Kommandeur, Aufklärung-Abteilung, SS-Division "Reich", Waffen-SS
    Awarded on:
    January 2nd, 1942
    Details:
    Award 43/32
    The name in Patzwall / Scherzer is Rudolf.
    Deutsches Kreuz in Gold
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    SS-Sturmbannführer (Major)
    Unit:
    Kommandeur, SS-Panzer-Abteilung 5, SS-Division "Wiking", Waffen-SS
    Awarded on:
    September 3rd, 1942
    Details:
    1139th Award.
    Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    SS-Sturmbannführer (Major)
    Unit:
    Kommandeur SS-Panzer-Abteilung 5/SS-Division “Wiking”
    Awarded on:
    September 15th, 1942
    Verwundetenabzeichen 1939 in Silber
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    SS-Sturmbannführer (Major)
    Unit:
    Kommandeur SS-Panzer-Abteilung 5/SS-Division “Wiking”
    Awarded on:
    January 13th, 1943
    Verwundetenabzeichen 1939 in Gold
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    SS-Obersturmbannführer (Lieutenant-colonel)
    Unit:
    Kommandeur SS-Panzer-Regiment 5/5.SS-Panzer-Division "Wiking"
    Awarded on:
    December 24th, 1943
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    SS-Standartenführer (Colonel)
    Unit:
    Kommandeur SS-Panzer-Regiment 5/5.SS-Panzer-Division "Wiking"
    Awarded on:
    July 11th, 1944
    Wehrmachtbericht
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    SS-Standartenführer (Colonel)
    Unit:
    Führer, 5. SS-Panzer-Division "Wiking", Waffen-SS
    Awarded on:
    September 21st, 1944
    Details:
    596th Award.
    Ritterkreuz mit Eichenlaub

    Sources

    Photo