Weiß, Hans

    Date of birth:
    August 28th, 1911 (Vöhringen/Bavaria, Germany)
    Date of death:
    October 2nd, 1978 (Bruneck/South Tyrol, Italy)
    Service number:
    749 042 (NSDAP Nr.)/47 390(SS Nr.)
    Nationality:
    German (1933-1945, German Reich)

    Biography

    Promotions:
    November 9th, 1936: SS-Untersturmführer;
    April 20th, 1938: SS-Obersturmführer;
    July 1st, 1940: SS-Hauptsturmführer;
    April 20th, 1943: SS-Sturmbannführer;
    June 21st, 1944: SS-Obersturmbannführer.

    Career:
    December 1st, 1931: NSDAP;
    August 1st, 1932: SS.

    Do you have more information about this person? Inform us!

    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Awarded on:
    September 13th, 1939
    Verwundetenabzeichen 1939 in Schwarz
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Awarded on:
    September 1939
    Eisernes Kreuz 2. Klasse
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Awarded on:
    August 12th, 1940
    Eisernes Kreuz 1. Klasse
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Awarded on:
    April 1st, 1942
    Verwundetenabzeichen 1939 in Silber
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Awarded on:
    April 2nd, 1942
    Details:
    Bronze version.
    Infanterie-Sturmabzeichen
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Awarded on:
    August 15th, 1942
    Medaille
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    SS-Hauptsturmführer (Captain)
    Unit:
    Kommandeur, SS-Panzeraufklärungs-Abteilung 2 "Das Reich", SS-Panzergrenadier-Division "Das Reich", Waffen-SS
    Awarded on:
    April 6th, 1943
    Action:
    There is dispute as to what exactly were the actions that led to Weiß's Knight's Cross. One refers to the actions of his battalion around Rzhev in the spring of 1942. Another cites the fighting at the end of 1943 as the main reason for it. This was during the fighting around the city of Losowaja and after it fell into German hands, beginning the pursuit back towards Kharkov. The SS-Panzer-Aufklärungs-Abteilung 2 and its' Commander Weiss fought against a strong Soviet group numbering between 5000 and 6000 men. They pursued this group and wore it down along with Heinz Harmel's Kampfgruppe. It makes specific mention of Weiss being in the front line of this very bitter fighting, with the result that the enemy lost 6 tanks, 30 heavy guns, a large amount of anti-tank guns and many other weapons and vehicles in the space of a few hours.
    Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    SS-Sturmbannführer (Major)
    Unit:
    I. Abteilung, SS-Panzer-Regiment 2 "Das Reich", 2. SS-Panzer-Division "Das Reich", Waffen-SS
    Awarded on:
    April 23rd, 1944
    Deutsches Kreuz in Gold

    Sources