The website has become even bigger and better! WW2Awards.com has been fully merged with TracesOfWar.com. From now on, the sections Persons and Awards are available. Much more information in a larger jacket

Stauffenberg, Schenk Graf von, Claus Philipp Maria

    Date of birth:
    November 15th, 1907 (Castle Jettingen/Bavaria, Germany)
    Date of death:
    July 20th, 1944 (Berlin/Brandenburg, Germany)
    Nationality:
    German (1933-1945, German Reich)

    Biography

    Claus Schenk Graf von Stauffenberg, was born on November 15th, 1907 as the son to Alfred Schenk Graf von Stauffenberg (1860 - 1936) and Caroline Gräfin von Üxküll-Gyllebrand (1875 - 1957).
    He married Nina Freijn von Lerchenfeld on September 26th, 1933.

    Promotions:
    August 18th, 1927: Fahnenjunker-Gefreiter;
    October 15th, 1927: Fahnenjunker-Unteroffizier;
    August 1st, 1928: Fähnrich;
    August 1st, 1929: Oberfähnrich;
    January 1st, 1930: Leutnant;
    May 1st, 1933: Oberleutnant;
    January 1st, 1937: Rittmeister;
    November 1st, 1939: Hauptmann im Generalstab;
    January 1st, 1941: Major im Generalstab;
    January 1st, 1943: Oberstleutnant im Generalstab;
    April 1st, 1944: Oberst im Generalstab.

    Career:
    ?: Eberhard-Ludwigs-Gymnasium, Stuttgart;
    January 1st, 1926: Reiterregiment 17, Bamberg;
    October 17th, 1927: Infanterieschule, Dresden-Albertstadt;
    October 1st, 1928: Kavallerieschule, Hannover;
    ?: Reiterregiment 17, Bamberg;
    October 1st, 1934: Bereiter-Offizier, Kavallerieschule, Hannover;
    October 6th, 1936: Generalstabsausbildung, Kriegsakademie, Berlin-Moabit;
    August 1st, 1938: Ib, 1. leichten Division, Wuppertal;
    October 18th, 1939: Ib, 6. Panzer-Division;
    May 31st, 1940: Gruppenleiter Gruppe II, Organisationsabteilung, Oberkommando des Heeres;
    February 15th, 1943: Ia, 10. Panzer-Division;
    April 7th, 1943: Heavy wounded in an aircraft attack in Tunesia;
    April 1943: Führerreserve;
    ?: Feldlazerett 200, Sfax;
    ?: Kriegslazerett 950, Carthago;
    ?: Reservelazerett München 1;
    November 1st, 1943: Chef des Stabes, Generaloberst Friedrich Fromm;
    June 20th, 1944: Stabchef, Allgemeinem Heeresamtes, Berlin-Bendlerblock;
    July 1st, 1944: Chef des Stabes, Befehlshaber des Ersatzheeres (BdE);
    July 20th, 1944: Operation Walküre;
    July 21st, 1944: Executed for his part in the asassination attempt on Hitler, July 20th, 1944;
    August 4th, 1944: Posthumously expelled from the Wehrmacht with removal of all his rights and decorations.

    Do you have more information about this person? Inform us!

    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Oberleutnant (1st Lieutenant)
    Unit:
    Bereiter-Offizier, Kavallerieschule Hannover, Heer
    Awarded on:
    October 2nd, 1936
    Dienstauszeichnung der Wehrmacht 4.Klasse, 4 Jahre
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Rittmeister
    Awarded on:
    April 1st, 1938
    Dienstauszeichnung der Wehrmacht  3.Klasse, 12 Jahre
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Hauptmann im Generalstab (Captain to the General Staff)
    Unit:
    Chef, Gruppe II, Organisationsabteilung, Oberkommando des Heeres (Chef, Groep II, Organisatie-Afdeling, Oberkommando des Heeres)
    Awarded on:
    May 31st, 1940
    Details:
    Awarded for his service as Ib, 6. Panzer-Division.
    Eisernes Kreuz 1. Klasse
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Major im Generalstab (Major to the General Staff)
    Unit:
    Chef, Gruppe II, Organisationsabteilung, Oberkommando des Heeres (Chef, Groep II, Organisatie-Afdeling, Oberkommando des Heeres)
    Awarded on:
    October 25th, 1941
    Voenen Orden
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Major im Generalstab (Major to the General Staff)
    Unit:
    Chef, Gruppe II, Organisationsabteilung, Oberkommando des Heeres (Chef, Groep II, Organisatie-Afdeling, Oberkommando des Heeres)
    Awarded on:
    December 11th, 1942
    Vapaudenristin 3.luokka miekkojen kera (VR 3 mk)
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Oberstleutnant im Generalstab (Lieutenant-colonel to the General Staff)
    Unit:
    Ia, 10. Panzer-Division, Heer (Stafchef, 10e Pantserdivisie, Heer)
    Awarded on:
    April 14th, 1943
    Action:
    Awarded for severe wounds received on April 7th, 1943.
    Verwundetenabzeichen 1939 in Gold
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Oberstleutnant im Generalstab (Lieutenant-colonel to the General Staff)
    Unit:
    Ia, 10. Panzer-Division, Heer (Stafchef, 10e Pantserdivisie, Heer)
    Awarded on:
    April 20th, 1943
    Medaglia commemorativa della campagna italo-tedesca in Africa
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Oberstleutnant im Generalstab (Lieutenant-colonel to the General Staff)
    Unit:
    Ia, 10. Panzer-Division, Heer
    Awarded on:
    May 8th, 1943
    Deutsches Kreuz in Gold

    Sources

    • Photo 1: Wikimedia/Norbert Beyerlein
    • Photo: Public Domain, Wikimedia
      - Pop-up: Comm. tabel at Bamberg (N. Beyerlein)
    • - Die Ordensträger der Deutschen Wehrmacht (CD), VMD-Verlag GmbH, Osnabrück, 2002
      - Bibliotheek van de Tweede Wereldoorlog: 'Von Stauffenberg'
      - Hoffmann, P., Claus Schenk Graf von Stauffenberg und seine Brüder, Stuttgart, 1992
      - Sterbeurkunde, Standesamt Bamberg, 14 november 1951