The website has become even bigger and better! WW2Awards.com has been fully merged with TracesOfWar.com. From now on, the sections Persons and Awards are available. Much more information in a larger jacket

Schuckmann, von, Eberhard

    Date of birth:
    July 2nd, 1899 (Jersitz/Posen, Germany)
    Date of death:
    April 27th, 1966 (Peru)
    Nationality:
    German (1933-1945, German Reich)

    Biography

    On March 25th, 1918, Eberhard von Schuckmann enrolled in the German Imperial Army. He was posted as a Fähnrich (Cadet) in the 3rd Imperial Guards Foot Regiment (Kaiserliches Garde-Regiment zu Fuss) which took part in the French campaign within the 5th Guards Infantry division. During this campaign, he was injured near Champagne on October 4th, 1918. He was awarded the Iron Cross 2nd class (EK2) and the Casualty Medal in Gold (Verwundetenabzeichen)on October 11th, 1918. For his contribution to WW I, he was to receive the Honorary Cross for Frontsoldiers (Ehrenkreuz für Frontkämpfer) on January 15th, 1935.

    After WW I, von Schuckmann stayed in the Reichswehr and on January 1st, 1920, was promoted to Leutnant (Lieutenant) in the 15 Schützen-Bataillon. Due to the reduction of the Reichswehr he was dismissed on May 15th, 1920, only to be re-employed on April 1st, 1923, again as a Leutnant in the 9th Company of 6th Infantry Regiment in Flensburg. Promotion to Company Commander (Kompagniechef) within the 67th Infantry Regiment followed on June 1st, 1938.

    At the start of WW 2, Eberhard von Schuckmann was promoted to Major and on February 14th, 1941 appointed Commander of III Bataillon of 230 Infantry Regiment. September 1st, 1941 saw him promoted to Oberstleutnant. Due to wartime circumstances, Oberstleutnant von Schuckmann was put in charge of 230 Infantry Regiment. On December 26th, 1941, his formal appointment to Commander followed.
    On March 21st, 1942 he was awarded the Ehrenblattspange des Deutschen Heeres (Honorary Clasp of the German Army) for his achievements in the battle of Federowka on the Eastern Front. On June 29th, 1942 he was transfered to 542nd Infantry Regiment as commander where he received the German Cross in Gold (Deutsches Kreuz) on August 27th, 1942. A few days before, on August 15th, 1942 he had been promoted to Oberst

    Oberst von Schuckmann was appointed Commander of 387th Infantry Division on February 15th, 1943 and on August 8th, 1943, he was promoted to General-major (Major-general). On August 1st, 1944 he was transfered to the 352nd Infantry Division, again as Commander. Following a disagreement with his superior, he was transfered to the Reserve of Wehrkreis IV (Army Region) in Dresden on October 5th, 1944. On November 11th, Eberhard von Schuckmann was sentenced by the Reichkriegsgericht (State Court Martial) to two years in prison for insubordination, he was acquitted of a second charge. However, due to his service record, his sentence was suspended on December 5th, 1944 with the annotation that no further promotion could be granted. From Janaury 1st, 1945 onwards, he took charge of the 71st Infantry division and was made prisoner of war by the Americans near St. Veith/Kärnten on May 8th, 1945
    In 1966, Eberhard von Schuckmann died in a planecrash in Peru.

    Promotions:
    March 25th, 1918: Fähnrich;
    January 1st, 1920: Leutnant (RDA September 1st, 1921);
    August 1st, 1926: Oberleutnant (6);
    January 1st, 1934: Hauptmann (8);
    October 1st, 1938: Major (27);
    September 1st, 1941: Oberstleutnant (18);
    August 15th, 1942: Oberst (6);
    August 8th, 1943: Generalmajor (26).

    Career:
    March 25th, 1918: 3. Garde-Regiment zu Fuß / Königlich Preußische Heer;
    1919: Schützen-Bataillon 15, Reichsheer;
    May 15th, 1920: Entlassen;
    1922 - 1923: Bankhaus Heinemann, Breslau;
    June 1st, 1923: 9. / 6. Infanterie-Regiment, Flensburg;
    1925: 10. / 6. Infanterie-Regiment, Flensburg;
    1926: 16. / 6. Infanterie-Regiment, Ratzeburg;
    April 1st, 1927: 4. (Preuß.) Reiter-Regiment;
    1928: 12. (MG.) / 6. Infanterie-Regiment, Flensburg;
    October 1st, 1928: 12. (MG.) / 3. (Preuß.) Infanterie-Regiment, Osterode (Ostpreußen);
    1931 - 1932: Adjutant II. / 3. (Preuß.) Infanterie-Regiment, Deutsch-Eylau;
    December 16th, 1933: Chef 6. / 14. (Bad.) Infanterie-Regiment, Tübingen;
    October 1st, 1934: Chef 14. / Infanterie-Regiment Tübingen;
    October 15th, 1935: Chef 14. / Infanterie-Regiment 35, Tübingen;
    June 1st, 1938: Chef 14. (Panzerabwehr-) / Infanterie-Regiment 67, Berlin-Spandau;
    1939: Kommandeur III. / Infanterie-Regiment 203;
    November 1st, 1941: mit der Führung beauftragd Infanterie-Regiment 230;
    December 26th, 1941: Kommandeur Infanterie-Regiment 230;
    June 29th, 1942: Kommandeur Infanterie-Regiment 542;
    June 16th, 1942 - February 15th, 1943: mit der Führung beauftragd 385. Infanterie-Division;
    February 15th, 1943 - May 6th, 1943: mit der Führung beauftragd 387. Infanterie-Division;
    July 10th, 1943 - Ocotber 12th, 1943: mit der Führung beauftragd 387. Infanterie-Division;
    December 24th, 1943- March 8th, 1944: Kommandeur 387. Infanterie-Division;
    September 21st, 1944 - October 6th, 1944: Kommandeur 352. Infanterie-Division;
    October 6th, 1944: Führerreserve;
    January 10th, 1945 - May 1945: Kommandeur 71. Infanterie-Division;
    May 1945 - June 26th, 1947: POW.

    Do you have more information about this person? Inform us!

    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Leutnant (2nd Lieutenant)
    Unit:
    9. / Infanterie-Regiment.6
    Awarded on:
    January 15th, 1935
    Action:
    The "Ehrenkreuz" was awarded for the First World War when he served in the 3. Kaiserliche Garde-Regiment / 5. Garde Infanterie-Division
    Ehrenkreuz für Frontkämpfer
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Major
    Unit:
    Chef III. / Infanterie-Regiment.203 / 76. Infanterie-Division
    Awarded on:
    May 29th, 1940
    1939 Spange zum Eisernen Kreuzes 2er Klasse 1914
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Major
    Unit:
    Chef III. / Infanterie-Regiment.203 / 76. Infanterie-Division
    Awarded on:
    July 7th, 1940
    Eisernes Kreuz 1. Klasse
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Oberstleutnant (Lieutenant-colonel)
    Unit:
    Kommandeur, Infanterie-Regiment 230, 76. Infanterie-Division, Heer
    Awarded on:
    March 21st, 1942
    Action:
    The award was given for his outstanding performances during the battle at Federowka.
    Details:
    According to Horst Scheibert the awarding unit is Inf.Rgt. 203
    Ehrenblattspange des Heeres und Waffen-SS
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Oberstleutnant (Lieutenant-colonel)
    Unit:
    Kommandeur Infanterie-Regiment 542 / 387. Infanterie-Division
    Awarded on:
    August 6th, 1942
    Medaille
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Oberstleutnant (Lieutenant-colonel)
    Unit:
    Kommandeur, Infanterie-Regiment 542, 387. Infanterie-Division, Heer
    Awarded on:
    August 27th, 1942
    Deutsches Kreuz in Gold
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Oberst (Colonel)
    Unit:
    Kommandeur Infanterie-Regiment 542 / 387. Infanterie-Division
    Awarded on:
    October 16th, 1942
    Magyar Érdemrend Tisztikeresztje Hadidiszitmennyel es Kardokkal
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Oberst (Colonel)
    Unit:
    Kommandeur Infanterie-Regiment 542 / 387. Infanterie-Division
    Awarded on:
    November 1st, 1942
    Details:
    Bronze version.
    Infanterie-Sturmabzeichen
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Oberst (Colonel)
    Unit:
    Kommandeur Infanterie-Regiment 542 / 387. Infanterie-Division
    Awarded on:
    November 13th, 1942
    Ordinul Steaua Romaniei Commander
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Awarded on:
    August 1st, 1942
    Details:
    Award notice from the Karteikarte.
    Anerkennungsurkunde des Oberbefehlshabers des Heeres

    Sources

    Photo