Walle, Gustav

Date of birth:
September 2nd, 1915
Date of death:
September 29th, 1970 (Bad Grönenbach/Bavaria, Germany)
Nationality:
German (1933-1945, German Reich)

Biography

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
April 1945
Details:
For the destruction of a total of nine British tanks on 14th and 15th April 1945.
Panzervernichtungsabzeichen in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
April 1945
Details:
For the destruction of a total of nine British tanks on 14th and 15th April 1945.
Panzervernichtungsabzeichen in Silber
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
April 1945
Details:
For the destruction of a total of nine British tanks on 14th and 15th April 1945.
Panzervernichtungsabzeichen in Silber
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
April 1945
Details:
For the destruction of a total of nine British tanks on 14th and 15th April 1945.
Panzervernichtungsabzeichen in Silber
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
April 1945
Details:
For the destruction of a total of nine British tanks on 14th and 15th April 1945.
Panzervernichtungsabzeichen in Silber
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Major
Unit:
Kommandeur, Panzerjäger-Abteilung "Großdeutschland", Panzergrenadier-Division "Großdeutschland", Heer
Awarded on:
May 8th, 1945
Action:
During the battle near Standensen on 15.04.1945 Walle destroyed nine British tanks with panzerfausts and along with his comrades Stützle and Anding were able to temporarily check the Allied advance. For this Walle was awarded the Knight's Cross.
Details:
Proposal arrived at HPA/A on 2-5-1945 (destruction of 9 tanks with Panzerfaust), no hints in the files on a handling or an ordinary procedere resulting in an award. FRG Ministry of Defense wasn't able to find a confirmation for an award (1963). On a KC proposallist of IIa/OB Nordwest W. is crossed out with the remark : "verl." (without date), most probable meaning = "verliehen" which is a hint on a possible award. Accepted by OdR in accordance with so-called "Dönitz-Erlass". Award date determined by Fellgiebel.
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant (1st Lieutenant)
Unit:
Kp.Chef, III. Bataillon, Infanterie-Regiment (motorisiert) "Großdeutschland", Heer
Awarded on:
January 5th, 1942
Anerkennungsurkunde des Oberbefehlshabers des Heeres
Details:
617th Award.

Sources

Photo