The website has become even bigger and better! WW2Awards.com has been fully merged with TracesOfWar.com. From now on, the sections Persons and Awards are available. Much more information in a larger jacket

Brommann, Karl

Date of birth:
July 20th, 1920 (Neumünster/Holstein, Germany)
Date of death:
June 30th, 2011 (Dithmarschen/Schleswig-Holstein, Germany)
Nationality:
German (1933-1945, German Reich)

Biography

Karl Brommann was born July 20th, 1920 in Neumünster. After his educatrion he joined the SS in 1937. Following his transfer to the 6. SS G Gebirgs-Division, Brommann served on the eastern front in Finnland and sustained injuries on both legs and his hands on September 15th, 1941. November 6th, 1941, he was injured again after having been shot through his right lung and liver. After a stay in a lazaretto he joined the SS Panzer-Regiment 11 on May 5th, 1943, he transfered to the SS-Panzer-Abteilung 103 – renamed schwere SS-Panzer-Abteilung 503 in September 1944 - in October of 1943. Despite having been wounded several times, Brommann destroyed 66 tanks, 44 anti-tankguns and 15 trucks between February 2nd and March 18th, 1945. During engagements up to March 26th, 1945, he managed again to destroy at least six Josef Stalin tanks. On March 2nd, 1945, Brommann was injured again, sustaining burns on his head and hands and on March 25th, 1945, he was injured once more after having been hit by a shell. On March 26th, the Kriegsmarine took him by way of Hela to Schwinemünde where he was admitted to a lazaretto and subsequently was made a POW by the British on May 21st, 1945. He was released in November 1947.

Promotions:
July 1st, 1938: SS-Sturmmann;
January 1st, 1939: SS-Rottenführer;
June 10th, 1940: SS-Unterscharführer;
July 1st, 1943: SS-Oberscharführer;
March 1st, 1944: SS-Standarten-Oberjunker;
November 9th, 1944: SS-Untersturmführer.

Career:
June 15th, 1937: Totenkopf-Standarte 2 "Brandenburg", Oranienburg;
June 12th, 1938: 3. SS-Totenkopf-Standarte "Thüringen";
September 1st, 1939: SS-Artillerie-Regiment "Totenkopf", München-Freimann;
December 1st, 1939: I. / 1. SS-Totenkopf-Rekruten-Regiment, Klagenfurt;
April 1st, 1940: Zugführer, 7. / SS-Infanterie-Regiment 6 (motorisiert), 6. SS-Gebirgs-Division "Nord";
October 3rd, 1942: SS-Ersatz-Bataillon "Nord";
May 5th, 1943: II. / SS-Panzer-Regiment 11, 11. SS-Freiwilligen-Panzergrenadier-Division "Nordland";
October 1943: schwere SS-Panzer-Abteilung 103;
January 1945 - March 27th, 1945: Führer 1. / schwere SS-Panzer-Abteilung 503;
March 27th, 1945 - May 21st, 1945: Lazerett;
May 21st, 1945 - 1947: British POW.

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS- Rottenführer
Unit:
SS-Artillerie-Regiment "Totenkopf", SS-Division "Totenkopf", Waffen-SS
Awarded on:
October 26th, 1939
Medaille zur Erinnerung an den 13. März 1938
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS- Rottenführer
Unit:
SS-Artillerie-Regiment "Totenkopf", SS-Division "Totenkopf", Waffen-SS
Awarded on:
September 19th, 1939
Medaille zur Erinnerung an den 1. Oktober 1938
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
September 1st, 1941
Vapaudenristin 2.luokan ansiomitali (VR am 2)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Unterscharführer
Unit:
Zugführer, 7. Kompanie, II. Bataillon, SS-Infanterie-Regiment 6 (motorisiert), 6. SS-Gebirgs-Division "Nord", Waffen-SS
Awarded on:
December 31st, 1941
Details:
Silver version.
Infanterie-Sturmabzeichen
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Untersturmführer (2nd Lieutenant)
Unit:
Führer, 1. Kompanie, schwere SS-Panzer-Abteilung 503, Waffen-SS
Awarded on:
February 1st, 1945
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Untersturmführer (2nd Lieutenant)
Unit:
Führer, 1. Kompanie, schwere SS-Panzer-Abteilung 503, Waffen-SS
Awarded on:
February 24th, 1945
Details:
Silver version.
Panzerkampfabzeichen (ohne Zahl)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Untersturmführer (2nd Lieutenant)
Unit:
Führer, 1. Kompanie, schwere SS-Panzer-Abteilung 503, Waffen-SS
Awarded on:
April 3rd, 1945
Verwundetenabzeichen 1939 in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Untersturmführer (2nd Lieutenant)
Unit:
Führer, 1. Kompanie, schwere SS-Panzer-Abteilung 503, Waffen-SS
Awarded on:
April 10th, 1945
Wehrmachtbericht
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Untersturmführer (2nd Lieutenant)
Unit:
Führer, 1. Kompanie, schwere SS-Panzer-Abteilung 503, Waffen-SS
Awarded on:
April 29th, 1945
Action:
Awarded for his extraordinary meritorious conduct in the battle against enemy tanks and anti-tank guns.
Details:
Dutch language additional information available.
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes

Sources