Darges, Fritz

    Date of birth:
    February 8th, 1913 (Dülseberg/Saxony, Germany)
    Date of death:
    October 25th, 2009 (Celle/Lowersaxony, Germany)
    Nationality:
    German (1933-1945, German Reich)

    Biography

    Fritz Darges joined 4. / 28.SS-Standarte as SS-Anwärter (SS cadet) on April 1st, 1933. From April 5th onwards he attended the Junkerschule (Cadetschool) in Tölz as SS Junker. On December 10th, 1934 he was promoted to SS-Standartenoberjunker. From January 25th to February 28th , 1935 he attended the Oberfähnrichkursus with the I. / SS-Standarte Deutschland. He was posted to II. / SS-Standarte Deutschland in the rank of SS-Untersturmführer and was employed as Zugführer from May 17th onwards.
    July 1st, 1936, Darges was transferred to the SD-Hauptamt (SD Main office) and subsequently to the SS-Personalkanzlei (SS personnel department) which posted him to the Dienstleitung of Reichsleiter Martin Bormann. September 12th, 1937 he was promoted to SS-Obersturmführer. September 15th, 1938 he was transferred back to the SS-Standarte Deutschland.
    From October 11th, 1939, onwards he was once more part of 1./SS Standarte Deutschland. July 1st. 1940 came his promotion to SS-Hauptsturmführer. From September 1st, 1940 onwards, Darges was acting Kompaniechef of 7./SS Standarte Der Führer. October 11th, he left for Unterführerschule Lauenburg to be posted as Kompanieführer with the Panzerabteilung Division Wiking. After having been wounded in the Caucasus, he was posted to the SS-Panzer-Ersatz-Abteilung on November 1st, 1942; January 30th, 1943 saw him promoted to SS-Sturmbannführer.
    From April 21st, 1944 onwards, Darges served in the SS-Personalhauptamt with the intention to be posted as Adjutant des Führers. On August 20th, 1944, the post of Kommandeur des Panzerregimentes Division Wiking became vacant and was given to Darges.

    Do you have more information about this person? Inform us!

    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Awarded on:
    July 15th, 1940
    Eisernes Kreuz 2. Klasse
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Awarded on:
    August 19th, 1942
    Eisernes Kreuz 1. Klasse
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Awarded on:
    September 8th, 1942
    Details:
    Silver version.
    Panzerkampfabzeichen (ohne Zahl)
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Awarded on:
    October 16th, 1944
    Panzerkampfabzeichen II Stufe
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    SS-Obersturmbannführer
    Unit:
    Kommandeur SS-Panzer-Regiment 5 / 5.SS-Panzer-Division "Wiking" / IV.SS-Panzerkorps / Heeresgruppe Süd
    Awarded on:
    April 5th, 1945
    Action:
    Received for his part in the liberation of encircelled German forces in Boedapest in January 1945.
    Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes

    Sources

    • Photo 1: Willi Schumacher Collection
    • Photo: Willi Schumacher Collection
    • - Die Ordensträger der Deutschen Wehrmacht (CD), VMD-Verlag GmbH, Osnabrück, 2002
      - Fellgiebel W.P., Elite of the Third Reich, The recipients of the Knight's Cross of the Iron Cross 1939-1945: A Reference, Helion & Company Limited, Solihull, 2003, ISBN 1-874622-46-9
      - Federl, C., Die Ritterkreuzträger der Deutschen Panzerdivisionen 1939-1945, VDM Heinz Nickel, Zweibrücken, Germany, 2000
      - Schneider J.W., Their Honor was Loyalty!, R. James Bender Publishing, 1977
      - Ritterkreuz Archiv IV/2009, Veit Scherzer, Ranis, Dezember 2009, ISSN 1866-4709
      - Lexicon der Wehrmacht
      - Axis Biographical Research
      - Personalakte

    Photo