Pohl, Oswald-Ludwig

Date of birth:
June 30th, 1892 (Duisburg, Germany)
Date of death:
June 7th, 1951 (US War Criminal Prison No. 1/Landsberg-Lech, Germany)
Nationality:
German

Biography

Oswald Pohl served with the Imperial Navy and with
the Navy of the Reichswehr. After he met Himmler he served in organizing the SS and Polizei. Pohl was indicted at Nurnberg for having "leased" concentration camp inmates to industrial firms and was declared responsible for the death of several thousand inmates. He was condemned to death.

Prootions:
?: Oberleutnant zur See;
September 9th, 1933: SS-Oberführer;
June 1935: SS-Brigadeführer;
January 1937: SS-Gruppenführer;
1939: Ministerialdirektor;
April 1942: SS-Obergruppenführer / General der Waffen-SS.

Career:
?: Schiffsoffizier;
?: Freikorps;
? - January 1934: Marine-Stabszahlmeister, Reichsmarine;
1922 / 1926: N.S.D.A.P.;
1925: Sturmabteilung (SA);
1925 - 1927: NSDAP-Ortsgruppenleiter;
?: SA-Führer, Swinemünde;
?: Führung Kieler SA-Marine-Abteilungen;
?: Hitlerjugend (HJ), Kiel;
1933: Stadtverordneter Kiel;
February 1934: S.S.;
?: Stab Reichsführer-SS;
?: Verwaltungschef, SS-Hauptamt;
1936: Mitglied Reichsausschuss zum Schutze des deutschen Blutes;
1938: Leiter SS-Betriebe
1938: Vorsitzender Verwaltungsrat Deutschen Roten Kreuz;
1939: Leiter Hauptamt Haushalt und Bauten, Reichsinnenministerium (Amt II (Bauten));
?: Verwaltungsleitung Lebensborn e.V.;
February 1942: Leitung SS-Wirtschafts- und Verwaltungshauptamt;
February 1942: Leitung Amtsgruppe W (Wirtschaftliche Unternehmen);
July 1942 - March 1943: Mitglied Reichstag.

Do you have more information about this person? Inform us!

Periode:
Second World War (1939-1945)
Unit:
Führer, SS-Hauptamt (SS-HA), SS
Awarded on:
July 1st, 1943
Deutsches Kreuz in Silber
Periode:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Obergruppenführer / General der Waffen-SS und Polizei (Lieutenant-General)
Unit:
SS-Wirtschafts- und Verwaltungshauptamtes (SS-WVHA), SS
Awarded on:
October 10th, 1944
Ritterkreuz des Kriegsverdienstkreuzes mit Schwertern
Awarded on:
1936
Dienstauszeichnung der NSDAP 10 Jahre
Periode:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
1941
Dienstauszeichnung der NSDAP 15 Jahre
Awarded on:
1933
SS-Dienstauszeichnung 4.Stufe (4 Jahre)
Awarded on:
1937
SS-Dienstauszeichnung 3.Stufe (8 Jahre)
Periode:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
1941
SS-Dienstauszeichnung 2.Stufe (12 Jahre)

Sources