Frantz, Peter Ulrich

Date of birth:
July 24th, 1917 (Leipzig-Schleußig/Saxony, Germany)
Date of death:
March 11th, 2001 (Cologne/North Rhine-Westphalia, Germany)
Nationality:
German (1933-1945, German Reich)

Biography

Promotions:
June 1st, 1943: Major im Generalstab (RDA: -73-).

Career:
August 21st, 1939: Ordonnanz-Offizier, Stab, Artillerie-Regiment 74;
November 6th, 1939: Zugführer, III. Abteilung, Artillerie-Lehr-Regiment;
April 10th, 1940: Zugführer, Infanterie-Regiment Grossdeutschland;
October 15th, 1940: Ordonnanz-Offizier, Stab, Infanterie-Regiment Grossdeutschland;
January 18th, 1941: Zugführer, III. Bataillon, Infanterie-Regiment Grossdeutschland;
April 11th, 1942: Batteriechef, Sturmgeschütz-Abteilung Grossdeutschland;
December 1st, 1942: Kommandeur, Sturmgeschütz-Abteilung Grossdeutschland;
January 9th, 1944: Führerreserve OKH;
February 14th, 1944: Kriegsakademie;
August 25th, 1944: Quartiermeister, Stab, XXXXI. Panzerkorps.

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Leutnant (2nd Lieutenant)
Unit:
Zugführer, III. Abteilung, Artillerie-Regiment 74, 2. Panzer-Division, Heer
Awarded on:
November 8th, 1939
Eisernes Kreuz 2. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Leutnant (2nd Lieutenant)
Unit:
Zugführer, 16. Kompanie, IV. Bataillon, Infanterie-Regiment Grossdeutschland, Heer
Awarded on:
July 3rd, 1940
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Unit:
Zugführer, III. Bataillon, Infanterie-Regiment Grossdeutschland, Heer
Awarded on:
October 21st, 1941
Details:
472nd Award
Anerkennungsurkunde des Oberbefehlshabers des Heeres
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant (1st Lieutenant)
Unit:
Zugführer, III. Bataillon, Infanterie-Regiment Grossdeutschland, Heer
Awarded on:
January 19th, 1942
Details:
Award 59/35
According to an evaluationreport from March 31st, 1945 the awarding took place on Januari 29th, 1942.
Deutsches Kreuz in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant (1st Lieutenant)
Unit:
Chef, 16. Kompanie, III. Bataillon, Infanterie-Regiment Grossdeutschland, Heer
Awarded on:
June 4th, 1942
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
Details:
1016th Heer Award
According to an evaluationreport from March 31st, 1945, the awarding took place on June 12th, 1942.
By the time of the awarding he was already Batteriechef, Sturmgeschütz-Abteilung Grossdeutschland.

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Hauptmann (Captain)
Unit:
Kommandeur, Sturmgeschütz-Abteilung Grossdeutschland, Infanterie-Division Grossdeutschland, Heer
Awarded on:
April 14th, 1943
Details:
228th Award
Ritterkreuz mit Eichenlaub
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Major im Generalstab (Major to the General Staff)
Unit:
Kommandeur, Sturmgeschütz-Abteilung Grossdeutschland, Panzergrenadier-Division Grossdeutschland, Heer
Awarded on:
October 8th, 1943
Verwundetenabzeichen 1939 in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Major im Generalstab (Major to the General Staff)
Unit:
Quartiermeister, Stab, XXXXI. Panzerkorps, Heer
Awarded on:
August 26th, 1944
Ärmelband Grossdeutschland

Sources