Golz, Herbert

    Date of birth:
    April 9th, 1897 (Berlin/Brandenburg, Germany)
    Date of death:
    January 29th, 1979 (Bad Dürrheim/Baden-Württemberg, Germany)
    Service number:
    357 154 (SS Nr.)/1 323 386 (NSDAP)
    Nationality:
    German (1933-1945, German Reich)

    Biography

    Finally reached the rank of Oberst der Schutzpolizei / SS-Standartenführer.

    For services during the First World War he received the Österreichisches Tapferkeitsmedaille 3.Klasse. According to some sources and the Ordensgemeinschaft der Ritterkreuzträger, Herbert Gols was awarded the Ritterkreuz des Eiserne Kreuzes on May 3rd, 1945 as SS-Standartenführer / Oberst der Schutzpolizei, Chef des Generalstabes X. SS-Armeekorps and Kommanderu Kampfgruppe. Proof of this has not yet been found.

    Promotions:
    August 1917: Leutnant der Reserve;
    ?: Hauptmann der Schutzpolizei;
    ?: Major der Schutzpolizei;
    June 1st, 1940: SS-Sturmbannführer;
    April 20th, 1942: SS-Obersturmbannführer;
    June 1st, 1942: Oberstleutnant der Schutzpolizei;
    August 1st, 1944: Oberst der Schutzpolizei;
    October 14th, 1944: SS-Standartenführer.

    Career:
    NSDAP: September 1st, 1932;
    SS: June 1st, 1940.

    Do you have more information about this person? Inform us!

    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Awarded on:
    June 1940
    1939 Spange zum Eisernen Kreuzes 2er Klasse 1914
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Awarded on:
    November 1941
    1939 Spange zum Eisernen Kreuzes 1er Klasse 1914
    Period:
    Second World War (1939-1945)
    Rank:
    Oberstleutnant (Lieutenant-colonel)
    Unit:
    Kommandant "Fester Platz Kowel"
    Awarded on:
    May 2nd, 1944
    Action:
    Aanbeveling:
    1) SS-Obersturmbannführer en Oberstleutnant der Sch. Golz has distinguished himself extraordinarily before as Ia in the "Chefs der Bandenkampfverbände” during the planning and execution of all important anti-terror operations since December 1942. In particular, he has played a decisive role in the destruction of various spots of resistance, putting himself at the head of the fighting regardless of rank or position; e.g. during Operation Franz in 1943 when he took charge of a Polizeibattalion to prevent the outbreak of a resistance group in furious man to man combat. The destruction of this large group was published in a Wehrmachtbericht at the time.
    2) In December 1943, it was due to Oberleutnant Golz’ remarkable tactical abilities that the crisis was solved in which the combatgroups had found themselves during Operation Otto. The crisis had developed when the Soviet army had broken through at Newel and had entered the area of operations against the resistance. On this and other occassions, Oberstleutnant Golz has particularly distinguished himself by his heroic committment and fine example, operating at the head of his men. His willingness to act and his self-sacrifice have contributed greatly to the outcome of the battle.
    Deutsches Kreuz in Gold

    Sources