TracesOfWar needs your help! Every euro, pound or dollar you contribute greatly supports the continuation of this website. Go to stiwot.nl and donate!

Hill, Roderic Maxwell

Date of birth:
March 1st, 1894
Date of death:
October 6th, 1954
Nationality:
British (1801-present, Kingdom)

Biography

Military career:
December 1914: 2nd Lieutenant
?: Lieutenant
11 December 1916: Captain
1 April 1918: Captain/Flight Lieutenant
1 August 1918: Major/Squadron Leader
1 July 1925: Wing Commander
1 July 1932: Group Captain
1 July 1936: Air Commodore
?: Air Vice Marshal
6 June 1945: Air Marshal
16 January 1947: Air Chief Marshal
1 July 1947: Retired

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Temporary Second-Lieutenant
Unit:
No. 60 Squadron, Royal Flying Corps
Awarded on:
January 1st, 1916

New Years Honours
Mentioned in Despatches
Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Temporary Second-Lieutenant
Unit:
No. 60 Squadron, Royal Flying Corps
Awarded on:
November 14th, 1916
"For conspicuous skill and gallantry. Under very heavy fire he dived at an enemy balloon, and brought it down in flames. On the day before he had dived at a balloon under heavy fire at a low altitude, but had just missed his mark."
Military Cross (MC)
Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Major
Unit:
Experimental Flying Department, Royal Flying Corps
Awarded on:
August 3rd, 1918
Air Force Cross
For experimental flying.
Rank:
Squadron Leader
Unit:
Experimental Section, RAE Farnborough, Royal Aircraft Establishment (RAE), War Office, British Government
Awarded on:
January 2nd, 1922
For experimental flying.

Second AFC received as bar
Air Force Cross
Rank:
Air Commodore
Unit:
Director of Technical Development, HQ, Royal Air Force
Awarded on:
October 31st, 1938
Mentioned in Despatches
Rank:
Air Commodore
Unit:
Director of Technical Development, HQ, Royal Air Force
Awarded on:
December 23rd, 1938
Mentioned in Despatches
Rank:
Air Vice-Marshal
Unit:
Director of Technical Development, HQ, Royal Air Force
Awarded on:
April 25th, 1939
Mentioned in Despatches
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Acting Air Marshal
Unit:
Controller of Technical Development, RAF Mission to Washington D.C., HQ, Royal Air Force
Awarded on:
July 1st, 1941

HM Birthday Honours
Companion of The Most Honourable Order of the Bath (CB)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Acting Air Marshal
Unit:
Air Defence of Great Britain, HQ, Royal Air Force
Awarded on:
January 1st, 1944

New Years Honours
-
AOC in C
Commander of The Most Honourable Order of the Bath (KCB/DCB)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Air Marshal
Unit:
HQ, RAF Fighter Command, HQ, Royal Air Force
Awarded on:
October 9th, 1945
"In recognition of valuable services rendered in connection with the war."
Legion of Merit - Commander (LoM - C)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Air Marshal
Unit:
HQ, RAF Fighter Command, HQ, Royal Air Force
Awarded on:
March 15th, 1946
"In recognition of valuable services rendered in connection with the war."
Rad Bileho lva I Class
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Air Chief Marshal
Unit:
HQ, RAF Fighter Command, HQ, Royal Air Force
Awarded on:
June 25th, 1948
"In recognition of valuable services rendered in connection with the war."


With palm
Commandeur in de Leopoldsorde / Commandeur de l'Ordre de Léopold
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Air Chief Marshal
Unit:
HQ, RAF Fighter Command, HQ, Royal Air Force
Awarded on:
June 25th, 1948
"In recognition of valuable services rendered in connection with the war."

With palm- in set with the commander order of Leopold.
Croix de Guerre 1940

Sources

Photo