Harnack, Martin

Date of birth:
February 28th, 1921 (Stöben/Thuringia, Germany)
Date of death:
June 3rd, 1984
Service number:
431 096 (SS-Nr.)
Nationality:
German (1933-1945, German Reich)

Biography

Promotions:
1940: SS-Sturmmann;
1940: SS-Unterscharführer;
1942: SS-Oberscharführer;
September 1st, 1942: SS-Untersturmführer;
January 30th, 1944: SS-Obersturmführer;
April 20th, 1945: SS-Hauptsturmführer.

Career:
October 18th, 1939:SS-Ersatz-Trupp, SS-Verfügungsdivision;
1942: Lehrgang Junkerschule, Bad Tölz;
1943: Kompanie-Führer-Lehrgang, Reval;
1944: Lehrgang Fahrlehrerscheine 1-3, Kraftfahrtechnische Lehranstalt, Wien.

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Unterscharführer
Awarded on:
November 1st, 1941
Details:
Silver version.
Infanterie-Sturmabzeichen
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Unterscharführer
Awarded on:
December 13th, 1941
Eisernes Kreuz 2. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Oberscharführer (Staff Sergeant)
Awarded on:
August 1st, 1942
Verwundetenabzeichen 1939 in Schwarz
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Oberscharführer (Staff Sergeant)
Awarded on:
August 1st, 1942
Medaille
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Untersturmführer (2nd Lieutenant)
Awarded on:
October 3rd, 1942
Verwundetenabzeichen 1939 in Silber
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Untersturmführer (2nd Lieutenant)
Awarded on:
November 9th, 1942
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Untersturmführer (2nd Lieutenant)
Awarded on:
March 1st, 1943
Verwundetenabzeichen 1939 in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Untersturmführer (2nd Lieutenant)
Awarded on:
October 1st, 1943
Nahkampfspange in Bronze
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Obersturmführer (Lieutenant)
Awarded on:
January 1st, 1945
Nahkampfspange in Silber
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Obersturmführer (Lieutenant)
Unit:
Chef, 1. Kompanie, I. Bataillon, SS-Panzergrenadier-Regiment 8, 4. SS-Polizei-Panzergrenadier-Division, Waffen-SS
Awarded on:
February 10th, 1945
Nahkampfspange in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Obersturmführer (Lieutenant)
Unit:
Chef, 1. Kopmpanie, SS-Feldersatz-Bataillon 4, 4. SS-Polizei-Panzergrenadier-Division, Waffen-SS
Awarded on:
March 24th, 1945
Deutsches Kreuz in Gold

Sources