Nikolaus, Arnold

Date of birth:
July 23rd, 1913 (Altwasser-Waldenberg/Schleswick, Germany)
Nationality:
German (1933-1945, German Reich)

Biography

Promotions:
September 1st, 1938: Leutnant;
June 1st, 1940: Oberleutnant;
January 1st, 1943: Hauptmann;
December 1st, 1943: Major;
January 30th, 1945: Oberstleutnant.

Career:
1 april 1932: entering service;
March 15th, 1943 - February 29th, 1944: Kommandeur, II. Bataillon, Füsilier-Regiment 22;
?: Kommandeur, II. Bataillon, Grenadier-Regiment 22;
November 8th, 1944: mdFb Grenadier-Regiment 1146, 562. Volksgrenadir-Division;
December 14th, 1944: Kommandeur, Grenadier-Regiment 1146.

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Leutnant (2nd Lieutenant)
Awarded on:
October 23rd, 1939
Eisernes Kreuz 2. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant (1st Lieutenant)
Awarded on:
December 9th, 1940
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant (1st Lieutenant)
Awarded on:
September 4th, 1941
Details:
Silver version.
Infanterie-Sturmabzeichen
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant (1st Lieutenant)
Awarded on:
December 14th, 1941
Verwundetenabzeichen 1939 in Schwarz
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Oberleutnant (1st Lieutenant)
Awarded on:
July 28th, 1942
Medaille
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Hauptmann (Captain)
Unit:
Kommandeur, II. Bataillon, Füsilier-Regiment 22, 1. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
July 31st, 1943
Verwundetenabzeichen 1939 in Silber
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Hauptmann (Captain)
Unit:
Kommandeur, II. Bataillon, Füsilier-Regiment 22, 1. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
August 20th, 1943
Details:
According to the Karteikarte, the awarding took place on August 28th, 1943.
Deutsches Kreuz in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Major
Unit:
II. Bataillon, Grenadier-Regiment 22, 1. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
June 7th, 1944
Ehrenblattspange des Heeres und Waffen-SS
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Major
Unit:
Kommandeur, II. Bataillon, Grenadier-Regiment 22, 1. Infanterie-Division, Heer
Awarded on:
October 27th, 1944
Details:
4321st Award.
Anerkennungsurkunde des Oberbefehlshabers des Heeres

Sources