TracesOfWar needs your help! Every euro, pound or dollar you contribute greatly supports the continuation of this website. Go to stiwot.nl and donate!

Böhmcker, Johann-Heinrich "Lattenheini"

Date of birth:
July 25th, 1896 (Braak-Eutin/Holstein, Germany)
Date of death:
June 16th, 1944 (Hannover/Lower Saxony, Germany)
Nationality:
German (1933-1945, Third Reich)

Biography

Promotions

SA-Gruppenführer: November 9th 1934
SA-Obergruppenführer: October 5th 1940

Career

Joined NSDAP: January 11th 1926 (NSDAP n. 27601)
Führer of SA-Gruppe Nordsee: July 10th 1934
Regierungspräsident of Eutin: 1933 - 1937
Bremer Staatsrat: January 31st 1935
Regierender Bürgermeister of Bremen: June 22nd 1937 - June 16th 1944
Chairman of the Landesregierung (state government) in Bremen
Chairman of the Verwaltungsrat (administrative council) of the Bremer Landesbank

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SA-Obergruppenführer
Unit:
Regierende Bürgermeister der Freien und Hansestadt Bremen
Awarded on:
June 21st, 1944
Ritterkreuz des Kriegsverdienstkreuzes
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
September 28th, 1936
Nr. 955583
SA-Sportabzeichen

Sources

Photo