Harrison-Wallace, Henry Steuart MacNaghten

Date of birth:
July 1883 (Jamaica)
Date of death:
June 24th, 1963 (Scotland, United Kingdom)
Nationality:
British (1801-present, Kingdom)

Biography

Career:
Educated at H.M.S. Britannia, Dartmouth, and the Royal Naval College in Greenwich
Appointed Midshipman, July 1899;
Commissioned Sub-Lieutenant, 15.7.1902;
Lieutenant, 31.12.1904;
Lieutenant-Commander, 31.12.1912;
Served in H.M.S. Emperor of India from 26.3.1914;
Commander, 31.12.1916;
Served in the Light Cruiser H.M.S. Caledon from September 1917; Appointed to the Naval Intelligence Division, 10.7.1919;
Served as Commander of the Caledon during the Allied Intervention in North Russia, under the command of Rear Admiral Walter Cowan, and engaged the Bolsheviks off the Latvian coast at Windau, shelling them out of the town (Mentioned in Despatches);
Placed on Retired List, 1.1.1923;
Advanced Captain, 1.7.1928;
Served during the Second World War in H.M.S. Calliope as Extended Defence Officer, Tyne;
Served with the Norwegian Expeditionary Force, 1940 (D.S.O.); Captain, H.M.S. Quebec, 1941-42;
Headquarters Staff Combined Operations and Admiralty Naval Staff, 1942-44;
Took part in the Invasion of Normandy as a Captain of Landing Barges, June 1944.
Captain Harrison-Wallace reverted once more to the retired list, 1945, and died in Scotland in 1963.

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Unit:
HMS Caledon, Royal Navy
Awarded on:
April 9th, 1920
Action:
For shelling the Bolsheviks out of Windau.
Mentioned in Despatches
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Captain
Awarded on:
June 25th, 1940
Action:
Citation (general):
"For courage and resource in operations on the Norwegian Coast."
Distinguished Service Order (DSO)
Period:
Second World War (1939-1945)
Details:
With "FRANCE AND GERMANY" clasp.
Atlantic Star

Sources