TracesOfWar needs your help! We miss photos of important sights in the Netherlands, Belgium, France and Germany. Submit your photos to input@tracesofwar.com and it will be published!

Ribbentrop, von, Ulrich Friedrich-Wilhelm Joachim

Date of birth:
April 30th, 1893 (Wesel, German Empire)
Date of death:
October 16th, 1946 (Nuremberg, Germany)
Service number:
NSDAP-nr. 1199927 / SS-nr. 63083
Nationality:
German (1933-1945, Third Reich)

Biography

Military career:
?: Leutnant
1916: Oberleutnant

SS-career:
30 May 1933: Allgemeine-SS (membership number 63.083)
30 May 1933: SS Standartenführer
20 April 1935: SS-Oberführer
18 June 1935: SS Brigadeführer
13 September 1936: SS-Gruppenführer
20 April 1940: SS-Obergruppenführer

Political career:
111 August 1936 - 4 February 1938: Ambassador to the United Kingdom.
4 February 1938 - 30 April 1945: Reichsminister of Foreign Affairs.

His son Rudolf served with the Waffen-SS.

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
First World War (1914-1918)

With swords
Ritter II. Klasse zum Hausorden vom Weißen Falken
Period:
First World War (1914-1918)

With swords
Rank:
SS-Brigadeführer (Major General)
Awarded on:
December 16th, 1935
Julleuchter der SS
Awarded on:
1935

With swords
Rank:
SS-Gruppenführer (Lieutenant General)
Awarded on:
January 30th, 1937
Goldenes Ehrenzeichen der NSDAP
Rank:
SS-Gruppenführer (Lieutenant General)
Awarded on:
1938
Rank:
SS-Gruppenführer (Lieutenant General)
Awarded on:
April 20th, 1939
Rank:
SS-Gruppenführer (Lieutenant General)
Awarded on:
1939
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Obergruppenführer (General)
Awarded on:
May 28th, 1940
Orden Imperial del Yugo y las Flechas Grand Collar
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Obergruppenführer (General)
Awarded on:
August 1940
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Obergruppenführer (General)
Awarded on:
1940
Orden Kiril i Metodij
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Obergruppenführer (General)
Awarded on:
1940
Kyuokujitsu sho Guddokōdon Kiri no hana
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Obergruppenführer (General)
Awarded on:
1941
Storkors af Dannebrog
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Obergruppenführer (General)
Awarded on:
1941
Grand Cross to the Order of Prince Pribina
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Obergruppenführer (General)
Awarded on:
1942
Suomen Valkoisen Ruusun suurristi ketjuineen (SVR SR ketj)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Obergruppenführer (General)
Awarded on:
1942
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Obergruppenführer (General)
Awarded on:
1942
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Obergruppenführer (General)
Awarded on:
May 22nd, 1943
Ordine Supremo della S.S. Anunciata
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Obergruppenführer (General)
Awarded on:
1944

With swords
Grosskreuz des Ehrenzeichen des Deutschen Roten Kreuzes
Deutsches Olympia Ehrenzeichen Erster Klasse
Medaille zur Erinnerung an den 13. März 1938
Medaille zur Erinnerung an den 1. Oktober 1938

No. 138.588
SS-Zivilabzeichen
SS-Ehrenring
Ehrendegen des Reichsführers-SS
Ehrenwinkel der Alten Kämpfer

Sources