TracesOfWar needs your help! We miss photos of important sights in the Netherlands, Belgium and Germany. Submit your photos to input@tracesofwar.com and it will be published!

Lorenz, Karl-Heinz

Date of birth:
July 3rd, 1917 (Hannover, Germany)
Date of death:
July 7th, 1943
Nationality:
German (1933-1945, Third Reich)

Biography

SS-number: 268839 (Joined 1.7.1934).
NSDAP-number: 5.507.338

Promotions:
July 1st, 1937: SS-Anwärter;
October 1st, 1936: SS-Mann;
April 1st, 1938: SS-Junker;
September 11th, 1938: SS-Standartenjunker;
February 1st, 1939: SS-Standartenoberjunker;
April 20th, 1939: SS-Untersturmführer;
April 20th, 1941: SS-Obersturmführer;
April 20th, 1943: SS-Hauptsturmführer.

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Untersturmführer (Second -lieutenant)
Unit:
13. / III. / SS-Totenkopf-Infanterie-Regiment 3 / SS-Totenkopf Division
Awarded on:
May 21st, 1940
Eisernes Kreuz 2. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Untersturmführer (Second-lieutenant)
Unit:
13. / III. / SS-Totenkopf-Infanterie-Regiment 3 / SS-Totenkopf Division
Awarded on:
May 26th, 1940
Verwundetenabzeichen 1939 in Schwarz
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Obersturmführer (Lieutenant)
Unit:
13. / III. / SS-Totenkopf-Infanterie-Regiment 3 / SS-Totenkopf Division
Awarded on:
July 10th, 1941
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Obersturmführer (Lieutenant)
Unit:
13. / III. / SS-Totenkopf-Infanterie-Regiment 3 / SS-Totenkopf Division
Awarded on:
October 7th, 1941
Verwundetenabzeichen 1939 in Silber
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Obersturmführer (Lieutenant)
Unit:
13. / III. / SS-Totenkopf-Infanterie-Regiment 3 / SS-Totenkopf Division
Awarded on:
October 27th, 1941
Bronze version.
Infanterie-Sturmabzeichen
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Obersturmführer (Lieutenant)
Unit:
2. Kompanie, I. Abteilung, SS-Panzer-Regiment "Das Reich", SS-Panzergrenadier-Division "Das Reich", Waffen-SS
Awarded on:
April 17th, 1943
According to Patzwall / Scherzer the unit is 2./Pz.Rgt. 2
Deutsches Kreuz in Gold
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
SS-Hauptsturmführer (Captain)
Unit:
Chef, schwere Kompanie, SS-Panzer Regiment "Das Reich", SS-Panzergrenadier-Division "Das Reich", Waffen-SS
Awarded on:
September 19th, 1943
Posthumously awarded.
Ehrenblattspange des Heeres und Waffen-SS
Period:
Second World War (1939-1945)
Awarded on:
1943
Silver version.
Panzerkampfabzeichen (ohne Zahl)
Period:
Second World War (1939-1945)
Bronze version.
SA-Sportabzeichen

Sources

  • Photo 1: Mark Yerger
  • Photo: Mark C. Yerger archive
  • - PATZWALL, K. & SCHERZER, V., Das Deutsche Kreuz 1941-1945, Verlag Klaus D. Patzwall, Norderstedt, 2001.
    - Scheibert, Horst. Die Träger der Ehrenblattspange des Heeres und der Waffen-SS/ Die Träger der Ehrentaffelspange der Kriegsmarine/ Die Inhaber des Ehrenpokals für Besondere Leistung im Lukftkrieg. Friedberg, Ger.: Podzun-Pallas Verlag, 1986, ISBN 3-7909-0283-7
    - Axis History Forum via Awardholders / unit
    - "For Multiple Deeds of Exceptional Bravery" SS & Police Recipients of the War Order of the German Cross 1941-1945 Volume I by Michael D. Miller
    - Yerger M.C., German Cross in Gold, Holders of the SS and Police, Volume 2, "Das Reich" Karl-Heinz Lorenz to Herbert Zimmermann, R. James Bender Publishing, San Jose, USA, ISBN 0-912138-99-8