Ashworth, Arthur

Date of birth:
May 3rd, 1920 (Gisborne/North Island, New Zealand)
Date of death:
February 19th, 1994 (Bournemouth/Dorset, Great Britain)
Nationality:
New Zealander

Biography

Service number 43699.

Arthur Ashworth enlisted in the RNZAF in September 1939 and transferred to the RAF in June 1940. He went trough his flying training programm in New Zealand and subsequently flew with No. 75 Squadron in he Middle East. Besides flying bombers he was one of the few airmen who also flew fighters and partipated in total 110 operational sorties.
After he war he remained in the RAF and finished his career as commanding officer of No. 139 Squadron.

Post-war decorations:
June 5th, 1952: Air Force Cross
May 31st, 1956: 2nd AFC: Bar for on the ribbon of the first AFC

Promotions:
June 8h, 1940: Pilo Officer
June 8th, 1941: Flying Officer (war sub)
June 8h, 1942: Flight Lieutenant (war sub)
July 1st, 1950: Squadron Leader
July 1st, 1956: Wing Commander
August 31st, 1967: Retirement

Do you have more information about this person? Inform us!

Periode:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Pilot Officer
Unit:
No. 75 (RNZAF) Squadron, Royal Air Force
Awarded on:
July 15th, 1941
Action:
Citation:
"One night in June, 1941, this officer was the pilot of an aircraft which carried out an attack on the Scharnhorst at Brest. Although the target was obscured, Pilot Officer Ashworfh flew over trie area for a considerable, time finally dropping flares immediately north and south of the target, which enabled him to see and attack"his objective. He also aimed one bomb at an unidentified vessel of 10,000 tons which was observed to be entering the docks. This operation necessitated Pilot Officer Ash worth remaining over the area for one and a quarter hours, making eight surveying runs, at times at an extremely low altitude and in the face of intense anti-aircraft fire. Since February, 1941, this officer has participated in twenty operational missions. He has displayed outstanding skill, courage and infinite care in his efforts to bomb his objectives accurately."
Distinguished Flying Cross (DFC)
Periode:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Acting Squadron Leader
Unit:
No. 75 (RNZAF) Squadron, Royal Air Force
Awarded on:
August 21st, 1942
Distinguished Service Order (DSO)
Action:
Citation:
"Throughout the numerous sorties which Squadron Leader Ashworth as completed, many of them in the Middle East, this, officer has displayed utter fearlessness and a magnificent .determination to reach and bomb his allotted target despite all odds. His great skill and efficiency as a captain of aircraft have been an excellent example and stimulus to the entire squadron."
Periode:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Squadron Leader
Awarded on:
January 1st, 1943
Mentioned in Despatches
Periode:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Flight Lieutenant
Unit:
No. 635 Squadron, Royal Air Force
Awarded on:
November 6th, 1945
Details:
Second DFC awarded as a bar for on on he ribbon of the first DFC.
Distinguished Flying Cross (DFC)
Periode:
Second World War (1939-1945)
Details:
With "FRANCE AND GERMANY" clasp.
Air Crew Europe Star

Sources

  • - The London Gazette Issue 35219 published on the 15 July 1941
    - Second Supplement to The London Gazette Issue 35675 published on the 18 August 1942
    - Second Supplement to The London Gazette Issue 35841 published on the 29 December 1942
    - Third Supplement to The London Gazette Issue 37337 published on the 2 November 1945
    - Wing Commander Arthur Ashworh