TracesOfWar needs your help! Every euro, pound or dollar you contribute greatly supports the continuation of this website. Go to stiwot.nl and donate!

Montgomery, Bernard Law "Monty"

Date of birth:
November 17th, 1887 (Kensington, United Kingdom)
Date of death:
March 24th, 1976 (Isington Mill/Hampshire, United Kingdom)
Buried on:
Grave Bernard Montgomery Binsted
Nationality:
British (1801-present, Kingdom)

Biography

Promotions:
September 1908: 2nd Lieutenant;
April 1st, 1910: Lieutenant;
?: Captain;
February 12th, 1915: Brigade Major;
July 16th, 1918: temporary Lieutenant-Colonel;
July 26th, 1925: Major;
?: Brevet Lieutenant-Colonel;
January 17th, 1931: Lieutenant-Colonel;
June 29th, 1934: Colonel (seniority January 1st, 1932);
August 5th, 1937: temporary Brigadier;
October 28th, 1938: Major General (seniority May 21st, 1938);
July 22nd, 1940: acting Lieutenant General;
July 22nd, 1941; temporary Lieutenant General;
October 16th, 1942: Lieutenant General;
November 11th, 1942: General;
September 1st, 1944: Field Marshall.

Career:
?: The King's School, Canterbury;
?: St Paul's School, Londen;
? - 1908: Royal Military College, Sandhurst;
1908: 1st Battalion, Royal Warwickshire Regiment;
1912: Adjutant, 1st Battalion, Royal Warwickshire Regiment;
1915: Brigade Major, 112th Brigade;
?: Brigade Major, 104th Brigade;
1916: General Staff Officer, 33rd Division;
July 1917: General Staff Officer, IX Corps;
1917: GSO1, 47th (2nd London) Division;
?: Commanding Officer, 17th (Service) Battalion, Royal Fusiliers;
1920: Staff College, Camberley;
January 1921: Brigade Major, 17th Infantry Brigade;
May 1923: 49th (West Riding) Infantry Division;
1925: Company Commander, 1st Battalion, Royal Warwickshire Regiment;
January 1926: Deputy Assistant Adjutant General, Staff College, Camberley;
January 1929: Commanding Officer, Headquarters Company, 1st Battalion, Royal Warwickshire Regiment;
1931: Comanding Officer, 1st Battalion, Royal Warwickshire Regiment;
1932: Instructor, Indian Army Staff College;
June 1937: Commanding Officer, 9th Infantry Brigade;
October 1938: Commanding Officer, 8th Infantry Division;
July 1939: Commanding Officer, 3rd (Iron) Infantry Division;
1940: Commanding Officer, II Corps;
1940: Commanding Officer, 3rd (Iron) Infantry Division;
July 1940: Commanding Officer, V Corps;
April 1941: Commanding Officer, XII Corps;
December 1941: Commanding Officer, South-Eastern Command;
August 13th, 1942: Commanding Officer, Eighth Army;
January 1944: Commanding Officer, 21st Army Group;
1945: Commander-in-chief (C-in-C), British Army of the Rhine (BAOR);
1946: Chief of the Imperial General Staff (CIGS);
1948: Chairman of the Western Union Defence Organization's C-in-C committee;
1950: first Deputy Supreme Allied Commander of NATO Forces in Europe (DSACEUR).

Do you have more information about this person? Inform us!

Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Captain
Unit:
1st Battalion Royal Warwickshire Regiment, 10th Brigade, 4th Division, British Army
Awarded on:
December 1st, 1914
Citation:
"Conspicuous gallant leading on 13th October, when he turned the enemy out of their trenches with the bayonet. He was severely wounded."

LG 28992/10118.
Distinguished Service Order (DSO)
Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Captain
Awarded on:
February 17th, 1915
Mentioned in Despatches
Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Temporary Major
Awarded on:
December 11th, 1917
Mentioned in Despatches
Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Temporary Major
Awarded on:
May 20th, 1918
Mentioned in Despatches
Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Temporary Lieutenant-Colonel
Awarded on:
December 12th, 1918
Mentioned in Despatches
Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Temporary Lieutenant-Colonel
Unit:
1st Battalion Royal Warwickshire Regiment, 10th Brigade, 4th Division, British Army
Awarded on:
January 7th, 1919
Croix de Guerre (1914-1918)
Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Temporary Major
Unit:
Headquarters, British Army of the Rhine (BAOR), British Army
Awarded on:
July 5th, 1919

General Staff Officer, 2nd grade (GSO2)
Mentioned in Despatches
Rank:
Major-General
Unit:
Headquarters, 8th Infantry Division, British Army
Awarded on:
July 15th, 1939
Mentioned in Despatches
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Major-General
Unit:
Headquarters, 3rd Infantry Division, British Army
Awarded on:
July 11th, 1940
Companion of The Most Honourable Order of the Bath (CB)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Lieutenant-general
Unit:
Headquarters, Eighth Army, British Army
Awarded on:
November 11th, 1942
Commander of The Most Honourable Order of the Bath (KCB/DCB)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
General
Unit:
Headquarters, Eighth Army, British Army
Awarded on:
June 24th, 1943
Mentioned in Despatches
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
General
Unit:
Headquarters, Eighth Army, British Army
Awarded on:
August 10th, 1943
Legion of Merit - Chief Commander (LoM - CC)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
General
Unit:
Headquarters, Eighth Army, British Army
Awarded on:
January 13th, 1944
Mentioned in Despatches
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
General
Unit:
Headquarters, 21st Army Group, British Army
Awarded on:
June 20th, 1944
Basilikon Tagma toy Georgioya A - Grand Commander
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Field Marshal
Unit:
Headquarters, 21st Army Group, British Army
Awarded on:
July 30th, 1944
Grand Croix de l' Ordre National de la Legion d'Honneur
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Field Marshal
Unit:
Headquarters, 21st Army Group, British Army
Awarded on:
July 30th, 1944

With palm
Croix de Guerre (1939-1945)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Field Marshal
Unit:
Headquarters, 21st Army Group, British Army
Awarded on:
October 4th, 1944
Orden Suvorova 1
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Field Marshal
Unit:
Headquarters, 21st Army Group, British Army
Awarded on:
October 31st, 1944
Order Virtuti Militari Grand Cross
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Field Marshal
Unit:
Headquarters, 21st Army Group, British Army
Awarded on:
June 14th, 1945
Grand Cross of The Most Honourable Order of the Bath (GCB)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Field Marshal
Unit:
Headquarters, 21st Army Group, British Army
Awarded on:
July 14th, 1945

Royal decree no.1
Ridder Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw (NL.1)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Field Marshal
Unit:
Headquarters, 21st Army Group, British Army
Awarded on:
August 2nd, 1945
Elefantordenen
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Field Marshal
Unit:
Headquarters, 21st Army Group, British Army
Awarded on:
December 3rd, 1946
Order of the Garter
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Field Marshal
Unit:
Headquarters, 21st Army Group, British Army
Awarded on:
January 16th, 1947
"Field Marshal Sir Bernard L. MONTGOMERY, KCB DSO.
For exceptionally meritorious conduct in the performance of outstanding service. Field Marshal MONTGOMERY was in direct command of the Allied armies in the initial assault on the Normandy beaches in June 1944. The success of this invasion, against seemingly impregnable fortifications, was in large measure due to the careful planning and throrough training under his guidance of all echelons of the engaged troops. Its success was also due to the intense feeling of optimism and confidence which this great leader instilled in the rank and file of the invasion force. Throughout the succeeding campaigns on the Continent of Europe, which culminated in the total defeat of Germany, this officer commanded an Army Group through countries notable for their natural barriers of rivers and inundated areas. He consistently displayed determination, resourcefulness, courage, brilliant leadership, and outstanding skill."
Distinguished Service Medal - Army (DSM)
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Field Marshal
Unit:
Headquarters, 21st Army Group, British Army
Awarded on:
November 17th, 1948
Medaille  Militaire
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Field Marshal
Unit:
Headquarters, 21st Army Group, British Army
Awarded on:
March 25th, 1949
Grand Cross to the Order of Solomon's seal
Period:
Second World War (1939-1945)
Rank:
Field Marshal
Unit:
Headquarters, 21st Army Group, British Army
Awarded on:
July 10th, 1951
Sanct Olavs Orden Grand Cross
Period:
First World War (1914-1918)
Rank:
Captain
Wound Stripe

Sources